Daisy My First Cookie Business
“Visit the part of Digital Cookie/Smart Cookies that customers see. Practice saying the names of the cookies. Then put different cookies in your shopping cart. How much do all the cookies cost? Try doing the math yourself.”
OR
“Lay out the cookie packages, or look at the pictures online or on your order card. Practice saying the name of the cookies… Use pretend money to practice buying one package. Now practice counting how much money you need to buy two packages.”
Daisy Bluehouse School
Practice different ways to count up coins and bills to add up to the cost per box of cookies. Afterward, count up amounts for two boxes of cookies.
GSUSA 2024 Daisy Cookie Season Workbook
Cookie Math – Pg. 7-8
Play a counting game! Use dice to play different counting scenarios. The dice number rolled can represent how many boxes of cookies to total up. Add in a challenge for how much change to give back to the customer based on different quantities. (Pg. 10)
Printout for Thank You Cards and Cookie Math for LLB $6 per box – great for Daisy and Brownie level.
Making Friends Cookie Games (Flavors & Costs)